Byliśmy w przedszkolu nr 236

ByPiotr Mędrzycki

Byliśmy w przedszkolu nr 236

Dziś, w ramach projektu „Bogactwo życia wokół nas”  odbyły się zajęcia w przedszkolu nr 236, „Mali Odkrywcy”, przy ul. Fontany. Tuż po wyjściu próbowaliśmy sobie dorobić brakujące czapki do ochrony przed słońcem. Niestety, czapki zwiewał nam wiatr. Postanowiliśmy więc, że będziemy tylko część czasu spędzać na słońcu.

Tuż przed bramą rozdaliśmy sobie plastikowe kubeczki, odgrywające rolę skrzyń na skarby, które rozsypało wokół przedszkola gorące, czerwcowe lato.

Tuż za bramą znaleźliśmy kwitnącego i owocującego tasznika, który od czasu naszej poprzedniej wycieczki zdążył już uformować serduszkowate torebki, wydać i częściowo wysypać swoje żółte, kuliste nasiona.

Kilkanaście metrów dalej próbowaliśmy znaleźć dwa takie same owoce klonu srebrzystego. Nie udało się, nie było dwóch takich samych, chociaż wszystkie były do siebie podobne. Potem  dzieci szukały skarbów na wciąż nie skoszonych trawnikach i znalazły ich mnóstwo: kwitnące pięciorniki, te małe, zielne i te duże, krzewiaste, koniczyny białe, które przydają się na bukiety, rumianki pospolite i rumiany polne, jaśminowce i tawliny wraz z latającymi między nimi trzmielami, pszczołami, muchami i biedronkami. Słuchaliśmy również szczebiotu szpaka i donośnych „krii!” jeżyków.

Po powrocie do przedszkola przykleiliśmy nasze skarby do pocztówek, podpisaliśmy i włożyliśmy do kopert. Teraz czekają na swoich adresatów: „Mamo, Tato! Przyszło Lato!”

About the author

Piotr Mędrzycki editor

Urodzony na Warszawskim Mokotowie, wychowany wśród nieistniejących już pól, zmiennowilgotnych łąk i piaskowych muraw Rembertowa. Absolwent biologii środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim. 1996 - magisterium z ekologii parków miejskich w Ogrodzie Botanicznym UW. 2002 - doktorat z ekologii inwazji w Białowieskiej Stacji Geobotanicznej pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Falińskiego). Od 2002 - pracownik naukowo-dydaktyczny w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie; prowadzi przedmioty: "Praktyka roślinoznawcza", "Rośliny zielne", "Dendrologia", "Fitosocjologia" "Ekologia ogólna", "Ekologia stosowana", "Urządzanie obiektów architektury krajobrazu". W latach 2004-2009 opiekun Koła Naukowego Stosowanej Ekologii Roślin, od 2009 - Pracowni Stosowanej Ekologii Roślin. Promotor kilkudziesięciu prac inżynierskich i magisterskich na kierunkach: architektura krajobrazu i ochrona środowiska. Pasje: ekologia, prywatne życie roślin, pedagogika i psychologia, antropologia filozoficzna, muzyka jazzowa, etniczna, polifoniczna, chóralna i liturgiczna do słuchania i do śpiewania. Prywatnie: mieszkaniec Bielan, szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci.

Leave a Reply