Nasze drzewa – nasz skarb!

Byadminer

Nasze drzewa – nasz skarb!

 

W dniach 28-30 kwietnia,  w ramach projektu „Nasze drzewa – nasz skarb!”, organizowanego przez Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, wspólnie z uczniami z trzech Bielańskich szkół, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie – jaką wartość ma drzewo?  Głównym realizatorem projektu był Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.

Zajęcia, odbywające się w kolejnych dniach w Szkole Podstawowej nr 289, ul. Broniewskiego 99a, w Gimnazjum nr 72, ul. Przybyszewskiego 45 oraz w Liceum im. I. Domeyki (Zespół Szkół nr 51) z ul. Staffa 3/5, były pomyślane jako połączenie wykładów i zajęć warsztatowych w terenie.

Główną atrakcją zajęć były wykłady p. prof. Haliny Barbary Szczepanowskiej, eksperta w zakresie uprawy drzew i ich wyceny, profesora w Zakładzie Kształtowania Zieleni, Szkoleń i Gospodarki Nieruchomościami IGPiM, długoletniego pracownika SGGW-AR w Warszawie, posiadającej bogate doświadczenia naukowe, praktyczne i edukacyjne w Polsce, Afryce Północnej i USA, gdzie przez 10 lat pracowała w jednej z pracowni projektowych odpowiedzialnych za kształtowanie zieleni miejskiej. Jest autorką najbardziej znanej w Polsce książki o drzewach w mieście oraz o metodach ich wyceny. Publikowała również swoje wiersze. Metody wyceny drzew

W szkole podstawowej p. Profesor skupiła się na sugestywnym przedstawieniu biologii drzew i związanych z nimi ciekawostek.

W gimnazjum i liceum wspomniała o wymiernych korzyściach zapewnianych przez drzewa w mieście, określanych dziś jako korzyści ekosystemowe.  Jedną z nich jest łagodzenie efektów klimatycznych związanych z miejską wyspą ciepła. Dzięki drzewom temperatura przy powierzchni ziemi może być nawet o dwadzieścia stopniu chłodniejsza, niż na odkrytej powierzchni zalanej asfaltem.

Po wykładzie dziec z klas IV-VI szkoły podstawowej i młodzież wychodziły w grupach na tereny otaczających szkoły osiedli. Tam mieli za zadanie obliczyć wartość monetarną 10 drzew wg nowo opracowanej w IGPiM metody wyceny. W tym celu musieli odnaleźć 10 drzew, określić ich gatunek, ocenić grubość, stan zdrowotny i ubytki w koronie.  Po powrocie do sali na otrzymanych formularzach obliczali wartość poszczególnych drzew. Najdroższe z osiedlowych drzew było warte prawie 36 000 zł, a wiele z nich przekroczyło 10 000 zł.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Dodatkową atrakcją warsztatów były prezentacje nowoczesnych metod oceny warunków glebowych wokół drzew, w tym polowych metod pomiaru pH, azotanów, siarczanów, jonów żelaza i metali ciężkich, oraz pokaz elektronicznego urządzenia do pomiaru zawartości chlorofilu w liściach drzew.

About the author

adminer administrator

Urodzony w szpitalu na ul. Madalińskiego na Warszawskim Mokotowie. Wychowany wśród nieistniejących już pól, zmiennowilgotnych łąk i piaskowych muraw Rembertowa. Absolwent biologii środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim (1996). Magisterium z procesów odnawiania się drzew w Parku im. Paderewskiego wykonane w Ogrodzie Botanicznym UW. Doktorat z ekologii inwazji klonu jesionolistnego w Puszczy Białowieskiej pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Falińskiego (2002). Od 2002 r. pracownik naukowo-dydaktyczny w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie, gdzie wykładał m.in. przedmioty: "Praktyka roślinoznawcza", "Ekologia ogólna", "Ekologia stosowana", "Urządzanie obiektów architektury krajobrazu", "Dendrologia", "Fitosocjologia", "Monitoring środowiska". W latach 2004-2009 opiekun Koła Nakukowego Stosowanej Ekologii Roślin, od 2009 przekształconego w nieformalną grupę badawczą Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin. Promotor kilkudziesięciu prac inżynierskiej i magisterskich na kierunkach architektura krajobrazu i ochrona środowiska. Pasje: ekologia, prywatne życie roślin, pedagogia i psychologia, antropologia filozoficzna, dobra muzyka i muzykowanie, muzyka chóralna i liturgiczna. Prywatnie: szczęśliwy mąż pięknej humanistki i ojciec trójki nieobliczalnych dzieci.

2 komentarze

Aktualność | INSTYTUT GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I MIESZKALNICTWAPosted on7:16 pm - maj 22, 2014

[…] W dniach 28-30 kwietnia,  w ramach projektu „Nasze drzewa – nasz skarb!”, organizowanego przez Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, wspólnie z uczniami z trzech Bielańskich szkół, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie – jaką wartość ma drzewo?  Głównym realizatorem projektu był Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. […] […]

Nasze drzewa – nasz skarb! | INSTYTUT GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I MIESZKALNICTWAPosted on6:43 pm - maj 22, 2014

[…] W dniach 28-30 kwietnia,  w ramach projektu „Nasze drzewa – nasz skarb!”, organizowanego przez Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, wspólnie z uczniami z trzech Bielańskich szkół, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie – jaką wartość ma drzewo?  Głównym realizatorem projektu był Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. […] […]

Leave a Reply