W dniach 28-30 kwietnia, w ramach projektu „Nasze drzewa – nasz skarb!”, organizowanego przez Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, wspólnie z uczniami z trzech Bielańskich szkół, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie – jaką wartość ma drzewo? Głównym realizatorem projektu był Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.
Zajęcia, odbywające się w kolejnych dniach w Szkole Podstawowej nr 289, ul. Broniewskiego 99a, w Gimnazjum nr 72, ul. Przybyszewskiego 45 oraz w Liceum im. I. Domeyki (Zespół Szkół nr 51) z ul. Staffa 3/5, były pomyślane jako połączenie wykładów i zajęć warsztatowych w terenie.
Główną atrakcją zajęć były wykłady p. prof. Haliny Barbary Szczepanowskiej, eksperta w zakresie uprawy drzew i ich wyceny, profesora w Zakładzie Kształtowania Zieleni, Szkoleń i Gospodarki Nieruchomościami IGPiM, długoletniego pracownika SGGW-AR w Warszawie, posiadającej bogate doświadczenia naukowe, praktyczne i edukacyjne w Polsce, Afryce Północnej i USA, gdzie przez 10 lat pracowała w jednej z pracowni projektowych odpowiedzialnych za kształtowanie zieleni miejskiej. Jest autorką najbardziej znanej w Polsce książki o drzewach w mieście oraz o metodach ich wyceny. Publikowała również swoje wiersze.
W szkole podstawowej p. Profesor skupiła się na sugestywnym przedstawieniu biologii drzew i związanych z nimi ciekawostek.
W gimnazjum i liceum wspomniała o wymiernych korzyściach zapewnianych przez drzewa w mieście, określanych dziś jako korzyści ekosystemowe. Jedną z nich jest łagodzenie efektów klimatycznych związanych z miejską wyspą ciepła. Dzięki drzewom temperatura przy powierzchni ziemi może być nawet o dwadzieścia stopniu chłodniejsza, niż na odkrytej powierzchni zalanej asfaltem.
Po wykładzie dziec z klas IV-VI szkoły podstawowej i młodzież wychodziły w grupach na tereny otaczających szkoły osiedli. Tam mieli za zadanie obliczyć wartość monetarną 10 drzew wg nowo opracowanej w IGPiM metody wyceny. W tym celu musieli odnaleźć 10 drzew, określić ich gatunek, ocenić grubość, stan zdrowotny i ubytki w koronie. Po powrocie do sali na otrzymanych formularzach obliczali wartość poszczególnych drzew. Najdroższe z osiedlowych drzew było warte prawie 36 000 zł, a wiele z nich przekroczyło 10 000 zł.

SAMSUNG CAMERA PICTURES
Dodatkową atrakcją warsztatów były prezentacje nowoczesnych metod oceny warunków glebowych wokół drzew, w tym polowych metod pomiaru pH, azotanów, siarczanów, jonów żelaza i metali ciężkich, oraz pokaz elektronicznego urządzenia do pomiaru zawartości chlorofilu w liściach drzew.
About the author