Warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków „Bogactwo życia wokół nas” rozpoczęły się 8 kwietnia br. Pięciolatki z ekologicznego Przedszkola nr 318 „Zielony Zakątek”, z ul. Kochanowskiego 9a, odbyły spacer przyrodniczy w parku „Olszyna”. Po krótkim powitaniu i zapoznaniu, zaczęliśmy szukać śladów wiosny na trawnikach, na drzewach.
Spostrzegliśmy i nazwaliśmy ich co najmniej kilkanaście: długie i zielone trawy, kwitnące na trawnikach taszniki z serduszkami, jasnotę purpurową i mniszek lekarski. Przy okazji każdego z nich zastanawialiśmy się nad różnymi trudnymi dylematami: „Dlaczego rośliny kwitną?”, „Jak rośliny zarabiają pieniądze?”, „Dlaczego niektóre gatunki są podobne, a inne nie?”.
Dzieci chwaliły się swoją bogatą wiedzą i intuicją przyrodniczą. Próbowaliśmy sprawdzić, czy jasnota jest pokrzywą, czy są kwiaty podobne do pająków i dlaczego wrony buszują w gałęziach drzew. W parku „Olszyna” zauważyliśmy, że runo w lesie wygląda zupełnie inaczej, niż osiedlowe i parkowe trawniki. Królem olchowego lasu w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym „Olszyna” okazał się kwitnący na żółto ziarnopłon. Znaleźliśmy nawet zawilce, oznakę wiosny w bardzo starych, zabytkowych lasach.
Patrzyliśmy, słuchaliśmy i wciągaliśmy zapachy. Kiedy zatkaliśmy sobie uszy, przez chwilę można było się w małym lesie poczuć jak w bajkowej puszczy. Ale wraz z szumem samochodów, przestaliśmy słyszeć głosy ptaków: sikorek bogatek, wron i kosów, które oglądaliśmy chwilę potem na tablicy edukacyjnej. Dmuchaliśmy w chmury opadłych płatków powodując prawdziwy wiosenny śnieg.
Po wyjściu z lasu odkryliśmy, że leśne kwiaty wybierały się na wędrówkę na sąsiadujące osiedla – widzieliśmy wśród nich ziarnopłony oraz gwiazdkowate kwiaty złoci żółtej. Na koniec znaleźliśmy bajkowo pachnące kwiaty podbiału. Ostatnią z odkrytych tajemnic było to, że kwiaty wyrastają na roślinach po to, aby mogły się utworzyć nasiona, a bez posiadania „maleństw” żaden gatunek nie ma szans na przetrwanie.
Po powrocie do przedszkola dzieci narysowały dwa z poznanych gatunków wiosennych roślin na kartach, które umieściliśmy w kopertach i po naklejeniu specjalnego wiosennego znaczka zaadresowaliśmy jako specjalny wiosenny list do rodziców. Wiosna już przyszła na Bielany!
Piotr Mędrzycki
Projekt „Bogactwo życia wokół nas” organizowany przez Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, realizowany jest przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w trzech bielańskich przedszkolach. Kolejne tury odbędą się jeszcze w czerwcu i wrześniu 2014r.
Tekst ukazał się również na stronie Urzędu Dzielnicy Warszawa Bielany
About the author