Wiosna przyszła na Bielanach

Byadminer

Wiosna przyszła na Bielanach

Warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków „Bogactwo życia wokół nas” rozpoczęły się 8 kwietnia br.  Pięciolatki z ekologicznego Przedszkola nr 318 „Zielony Zakątek”, z ul. Kochanowskiego 9a, odbyły spacer przyrodniczy w parku „Olszyna”. Po krótkim powitaniu i zapoznaniu, zaczęliśmy szukać śladów wiosny na trawnikach, na drzewach.
Spostrzegliśmy i nazwaliśmy ich  co najmniej kilkanaście: długie i zielone trawy, kwitnące na trawnikach taszniki z serduszkami, jasnotę purpurową i mniszek lekarski. Przy okazji każdego z nich zastanawialiśmy się nad różnymi trudnymi dylematami: „Dlaczego rośliny kwitną?”, „Jak rośliny zarabiają pieniądze?”, „Dlaczego niektóre gatunki są podobne, a inne nie?”.

Dzieci chwaliły się swoją bogatą wiedzą i intuicją przyrodniczą. Próbowaliśmy sprawdzić, czy jasnota jest pokrzywą, czy są kwiaty podobne do pająków i dlaczego wrony buszują w gałęziach drzew. W parku „Olszyna” zauważyliśmy, że runo w lesie wygląda zupełnie inaczej, niż osiedlowe i parkowe trawniki. Królem olchowego lasu w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym „Olszyna” okazał się kwitnący na żółto ziarnopłon. Znaleźliśmy nawet zawilce, oznakę wiosny w bardzo starych, zabytkowych lasach.

Patrzyliśmy, słuchaliśmy i wciągaliśmy zapachy. Kiedy zatkaliśmy sobie uszy, przez chwilę można było się w małym lesie poczuć jak w bajkowej puszczy. Ale wraz z szumem samochodów, przestaliśmy słyszeć głosy ptaków: sikorek bogatek, wron i kosów, które oglądaliśmy chwilę potem na tablicy edukacyjnej. Dmuchaliśmy w chmury opadłych płatków powodując prawdziwy wiosenny śnieg.

Po wyjściu z lasu odkryliśmy, że leśne kwiaty wybierały się na wędrówkę na sąsiadujące osiedla – widzieliśmy wśród nich ziarnopłony oraz gwiazdkowate kwiaty złoci żółtej. Na koniec znaleźliśmy bajkowo pachnące kwiaty podbiału. Ostatnią z odkrytych tajemnic było to, że kwiaty wyrastają na roślinach po to, aby mogły się utworzyć nasiona, a bez posiadania „maleństw” żaden gatunek nie ma szans na przetrwanie.

Po powrocie do przedszkola dzieci narysowały dwa z poznanych gatunków wiosennych roślin na kartach, które umieściliśmy w kopertach i po naklejeniu specjalnego wiosennego znaczka zaadresowaliśmy jako specjalny wiosenny list do rodziców. Wiosna już przyszła na Bielany!

Piotr Mędrzycki


 

Projekt „Bogactwo życia wokół nas” organizowany przez Urząd Dzielnicy  Bielany m.st. Warszawy, realizowany jest  przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w trzech  bielańskich przedszkolach. Kolejne tury odbędą się jeszcze w czerwcu i wrześniu 2014r.

Tekst ukazał się również na  stronie Urzędu Dzielnicy Warszawa Bielany

About the author

adminer administrator

Urodzony w szpitalu na ul. Madalińskiego na Warszawskim Mokotowie. Wychowany wśród nieistniejących już pól, zmiennowilgotnych łąk i piaskowych muraw Rembertowa. Absolwent biologii środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim (1996). Magisterium z procesów odnawiania się drzew w Parku im. Paderewskiego wykonane w Ogrodzie Botanicznym UW. Doktorat z ekologii inwazji klonu jesionolistnego w Puszczy Białowieskiej pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Falińskiego (2002). Od 2002 r. pracownik naukowo-dydaktyczny w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie, gdzie wykładał m.in. przedmioty: "Praktyka roślinoznawcza", "Ekologia ogólna", "Ekologia stosowana", "Urządzanie obiektów architektury krajobrazu", "Dendrologia", "Fitosocjologia", "Monitoring środowiska". W latach 2004-2009 opiekun Koła Nakukowego Stosowanej Ekologii Roślin, od 2009 przekształconego w nieformalną grupę badawczą Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin. Promotor kilkudziesięciu prac inżynierskiej i magisterskich na kierunkach architektura krajobrazu i ochrona środowiska. Pasje: ekologia, prywatne życie roślin, pedagogia i psychologia, antropologia filozoficzna, dobra muzyka i muzykowanie, muzyka chóralna i liturgiczna. Prywatnie: szczęśliwy mąż pięknej humanistki i ojciec trójki nieobliczalnych dzieci.

1 Comment so far

CzytelniczkaPosted on4:27 pm - kwi 13, 2014

Ciekawe zajęcia.
Moim zdaniem, jakość zajęć zależy w większej mierze od prowadzącego i w tym wypadku jest on niesamowicie kreatywny. Ja sama nigdy chyba nie zastanawiałabym się nad tym, jak rośliny zarabiają pieniądze.

Leave a Reply